N_IH

آشنایی با انواع هیتر تابشی و نحوه کار با آن ها

انواع هیتر تابشی

آشنایی با انواع هیتر تابشی موضوعی است که در ادامه به بررسی کامل و گسترده آن خواهیم پرداخت. از این رو تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

همانطور که میدانید  تامین گرمایش فضاهای بزرگ که معمولا ساختمان های  غیر مسکونی هستند، مسئله مهمی است  و البته کار سخت و دشواری است .و از آنجا که با توجه به نوع کاربری و ساعات کار طولانی، به ویژه در فصول سرد  تامین گرمایش  فضاهای بزرگ اهمیت مضاعف پیدا می کند، استفاده از تجهیزات گرمایشی معمولی مانند بخاری های کارگاهی و سیستم های گرمایش همرفت برای گرمایش این فضاهای بزرگ مقرون به صرفه و کاربردی نیست  لذا نیاز به سیستم های گرمایشی دیگر احساس می شود.

سیستم گرمایشی که برای صاحبان فضاهای بزرگ توصیه می گردد که برای تامین گرمایش این فضا ها از هیتر تابشی استفاده نمایند. هیتر تابشی  که سیستم گرمایشی مدرنی است که در ایران به عنوان گرماتاب شناخته می شود عملکردی شبیه به خورشید دارد و اگر نخواهیم اغراق کنیم می توانیم  بگوییم  که یک هیتر تابشی یک خورشید کوچک است. . هیتر تابشی، حرارت ماحصل سوختن را به امواج الکترومغناطیس تبدیل کرده و این امواج در فضا پراکنده می شوند.

هیتر تابشی در تقسیم بندی ها و انواع گوناگون تولید و در بازار به مشتریان  عرضه می شود‌. از طرفی هیتر های تابشی به دو صورت گازی و برقی موجود می باشند که با توجه به هزینه های گزاف نفت و گاز در کشور هیتر تابشی برقی توصیه می شود؛ علاوه براین هیترها تابشی در انواع مختلف سقفی، ایستاده و دیواری تولید و در بازار عرضه می شوند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه کار انواع هیتر تابشی و کاربرد آن ها بیشتر آشنا شوید.

انواع هیتر تابشی

نحوه گرمایش هیتر تابشی + مزایا

در سیستم گرمایش هیتر تابشی در مقایسه با برخی دیگر از انواع سیستم های گرمایشی مصرف انرژی بهینه تر است  و انرژی کمتری از طریق سقف هدر می رود .در واقع در هیتر تابشی برخلاف  سایر سیستم ها گرمایشی که در آن ها هوای گرم، بیشتر در زیر سقف  متمرکز می شود و سطوح  دورتر از محل قرار گرفتن سیستم گرمایشی  و محل فعالیت پرسنل از دمای مناسب برخوردار نخواهد شد، در صورتی که  حرارت حاصل از سیستم های گرمایش تابشی  مثل هیتر تابشی از طریق امواج مادون قرمز منتقل شده و در کل فضا پراکنده می شود.

بنابراین شما امكان جهت دادن به مسیر گرمایش حاصل از هیتر تابشی را دارد و همچنین حرارت در فضاها و سایر مکان های مورد نیاز به صورت یکنواخت  و یکپارچه توزیع می شود. از طرفی سیستم گرمایش تابشی مانتد هیتر تابشی باعث چرخش هوا نمی شود،  به همین دلیل مواد معلق، گرد و غبار  و آلاینده های موجود در هوا به شدت کاهش یافته و اثرات مثبت بر محیط زیست دارد.

حرارت حاصل از طریق هیتر تابشی مستقیماً  اشیاء و افراد واقع شده در مسیر را بدون اینکه نیازی به گرم شدن كل محیط  باشد، گرم می کند.  خلاصه اینکه  هیتر تابشی در یک زمان کم حرارت را منتقل و محیط را سریعتر گرم می كند. و كوتاه شدن مدت زمان گرمایش محیط در هیتر تابشی صرفه جویی زیادی در انرژی و وقت را  موجب می شود ‌و با جلوگیری از عدم تجمع پرسنل در ساعات کاری در جلوی بخاری ساعات کاری مفید در فصل سرما افزایش می دهد.

هیتر تابشی برقی؛از انواع هیتر تابشی

 هیتر تابشی برقی  نیاز به استفاده از سوخت و دودکش  وجود ندارد و این سیستم  و با استفاده کمترین مصرف برق   محیط های مسکونی و صنعتی  را گرم می نماید.شایان ذکر است که هنگام استفاده از هیتر تابشی برقی شما احساس گرمای طبیعی خواهید داشت  زیرا هیتر تابشی برقی مانند انرژی خورشیدی فضا را گرم می کند. زیرا در هیتر تابشی برقی حرارت به صورت تابشی از سطح پنل خورشید منتشر شده و این حرارت به افراد، دیوار، کف و غیره منتقل نمی شود و هوای تمیز و سالم بصورت رطوبت نسبی و توزیع دما ثابت می ماند. فرد از این گرمای طبیعی احساس لذت می کند.

گرمای تولیدی توسط هیتر تابشی برقی از سمت بالا بر سطح  می باشد و از طریق برخورد غیر مستقیم  با اجسام و اشیا  حرارت آن ها را افزایش می دهد.

  مزایای هیتر تابشی برقی
 • هیتر تابشی برقی به طور کامل انرژی برق به گرمایش تبدیل می کند.
 • عدم نیاز به تجمع کاربران در کنار منبع حرارتی و تامین گرمایش از سقف
 • ایجاد گرمایش طبیعی در اجسام همسطح و تنظیم دما به صورت یکسان
 • افزایش دمای قسمتی از سالن به صورت مقطعی و یک سره
 • مصرف برق محدود و بازگشت سرمایه در طی طولانی مدت
 • نصب و راه اندازی راحت هیتر تابشی برقی
 • کاملا سازگار با محیط زیست و عدم تولید و پخش آلاینده در فضا
 • عدم نیاز به استفاده از هیترهای پرمصرف قدیمی
 • عدم نیاز به استفاده از سوخت های فسیلی
 • بالاترین بازدهی حرارتی و عدم پرت حرارتی
 • کنترل هوشمند دما در فضای بسته
 • مصرف بهینه انرژی با گرید انرژی A

هیتر تابشی گازی موضعی

هیتر تابشی گازی در دو نوع کلی موضعی و مرکزی ساخته می شوند. وع  در ایران هستند.  هیتر تابشی  گازی موضعی  از مشعل، فن مکنده و لوله ها ساخته شده است که به صورت یکجا در محل مورد نظر نصب می شوند و برای  گرمایش کل سالن از مجموعه از هیتر تابشی گازی موضعی(بسته به سطح سالن و میزان گرمایش مورد نظر) استفاده می شود. ساما موضعی در دو مدل U شکل و خطی تولید شده که تفاوت  این دو در شکل شبکه لوله ی آن ها است. بدین ترتیب که در مدل U  شکل لوله ها در دو ردیف رفت و برگشت چیده شده اند در حالی که و در مدل خطی لوله ها تنها در یک مسیر رفت قرار می گیرند و برگشت ندارند.

هیتر تابشی گازی مرکزی؛ یکی از انواع هیتر تابشی

نوع دوم هیتر تابشی گازی، مرکزی است که در سالن های با ارتفاع زیاد نصب می شوند  و از یک دستگاه مرکزی و شبکه لوله های تابشی  تشکیل شده است. در سیستم های گرمایشی  هیتر تابشی گازی مرکزی دستگاه مرکزی خارج از سالن نصب  می شود و شبکه لوله ها فضای مورد نیاز در واحد را گرم می کنند. مهمترین مزایای هیترهای تابشی مرکزی در مقایسه با هیترهای تابشی موضعی در ذیل امده است:

 • مصرف 20 تا 30 درصد سوخت
 • نیاز به سیستم اگزاست 4 تا 9 برابر کمتر
 • احتمال تعمیرات و نگهداری بر حسب تعداد 4 تا 9 برابر کمتر
 • سیم کشی و سینی گذاری برق 4 تا 5 برابر کمتر
 • لوله کشی گاز بر حسب چیدمان 4 تا 5 برابر کمتر
 • قابلیت گرمایش سوله

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code