unnamed

گرمایشی تشعشعی و هر آنچه باید بدانید

گرمایشی تشعشعی چیست؟

گرمایش تشعشعی نام دیگر گرمایش تابشی یا همان گرماتاب است. در استفاده از روش های گرمایشی تشعشعی  کمترین مقدار انرژی حرارتی هوا که کمترین چگالی را نیز دارا می باشد  منتقل می شود و اجسام  و اشیای با چگالی بیشتر، (جرم ساختمان، ماشین آلات، خطوط مونتاژ و اشخاص) در این روش بیشترین میزان انرژی حرارتی را دریافت می نمایند. این مورد یکی از مزایای گرمایش تشعشعی محسوب می شود‌.

تیرگی رنگ اجسام  انرژی بیشتری را جذب می کند. چرخه کار بدین صورت است که ابتدا انرژی سوخت به امواج الکترومانیتیک تبدیل می شود، و این امواج پس از آنکه با سطوح مقابل برخورد نمودند به گرما تبدیل می گردند. در این روش امکان کنترل و جهت دهی به مسیر امواجی حرارتی وجود دارد. و شما می توانید مناطقی را که نیاز به گرمایش ندارند می توان از دید امواج حرارتی خارج نمود و دما را به طور دقیق کنترل نمایید به عبارتی انرژی حرارتی صرف محیط های ناخواسته نخواهد شد و شما از طریق کنترل دمای دقیقی که از طریق گرمایشی تشعشعی دارید  می توانید تنها مناطقی را که قصد گرم نمودن آن ها را دارید گرم نمایید.

همچنین چرخش غیر ضروری هوا در این نوع از سیستم ها به حداقل می رسد و امکان تعبیه دستگاه در بالاترین نقاط (و دور از دسترس پرسنل) وجود دارد. و با وجود نصب دستگاه در بالاترین نقاط زیر سقف، حرارت در کف و نقاط نزدیک به کف انتشار می یابد.

در  گرمایشی تشعشعی کمترین مقدار انرژی حرارتی به هوا که کمترین مقدار چگالی را نیز دارا می باشد منتقل می شود و اجسام با چگالی بیشتر مانند جرم ساختمان، ماشین آلات، خطوط مونتاژ و اشخاص بیشترین انرژی حرارتی را دریافت می نمایند.

مزایای گرمایشی تشعشعی

همان طور که تا به حال عرض شد این نوع از سیستم ها که نوعی از سیستم های گرمایشی مدرن هستند در انواع مختلف تولید و در بازار عرضه می شوند. آنچه در ادامه مطلب می آید بخشی از مزیت های گرمایشی تشعشعی هستند:

 1. در این سیستم ها امکان منطقه بندی حرارتی بدون نیاز به تیغه بندی وجود دارد.
 2. پاسخ فوری به نیاز گرمایش (کمتر از چند دقیقه) و گرمایش سریعتر محیط
 3. امکان خاموش نمودن سیستم گرمایشی تشعشعی در زمان های تعطیل از مزیت های مهم این سیستم گرمایشی است.
 4. روش های گرمایشی تشعشعی امکان تامین گرمایش فضاهای خاص مانند: سایبان ها، رواق ها، مساجد، مصلی ها و فضاهای بدون دیوار وجود دارد‌.
 5. عدم چرخاندن غیر ضروری هوا از دیگر مزیت های مهم این سیستم گرمایشی است.
 6. در گرماتاب در مقایسه با سایر سیستم های گرمایشی امکان تهویه (تعویض هوا) بیشتر بدون اتلاف زیاد انرژی وجود دارد.
 7. بازده بسیار بالای حرارتی
 8. کاهش مصرف سوخت به کمتر از نصف در گرماتاب ها
 9. کاهش مصرف برق گرمایش تا یک دهم
 10. امکان نصب و راه اندازی سریع
 11. سایر مزایای زیست محیطی و نیز اثرات مثبت در فضاهای خاص (کاهش رطوبت کف آشیانه هاي مرغداری، جلوگیری از زنگ زدگی در فولاد و غیره …)

گرمایشی تشعشعی

نصب و راه اندازی و گارانتی بر عهده چه کسی است؟

نصب و راه اندازی این نوع از سیستم ها آسان اما در عین حال حساس است که هر کسی نمی تواند این کار را انجام دهد. زیرا اگر شما مراحل نصب و راه اندازی گرمایشی تشعشعی را با دقت و اصولی انجام ندهید

ممکن است خطرات غیر قابل جبران مالی و جانی به بار بیاورد مثلا نصب گرماتاب و گرمایشی تشعشعی بدون توجه به روش درست انجام این کار ممکن است باعث آتش سوزی شوید که پیامدی بس خطرناک است . پس شما باید برای نصب این نوع سیستم های گرمایشی دفترچه راهنمایی را که هنگام خرید دستگاه گرمایشی تشعشعی به شما می دهند با دقت مطالعه نمایید. البته بعضی از فروشنده ها و تولید کنندگان محصول خود کار نصب و راه اندازی سیستم های گرمایشی تشعشعی را انجام می دهند

همچنین بالاترین خدمات پس از فروش توسط تولید کنندگان و خریداران دستگاه های گرمایشی  به مشتریان عرضه می کنند .دستگاه های گرمایشی تشعشعی  بیشترین دوره گارانتی را به تمامی مشتریان خود  که شامل 5 سال گارانتی فن و مشعل و 10 سال گارانتی لوله های تابشی و 15 سال خدمات پس از فروش است ارائه می دهند.

 کدام نوع سیستم های گرمایشی تشعشعی مناسبند؟

انواع مختلف سیستم های گرمایشی تشعشعی توسط تولید کنندگان این محصول تولید و در بازار عرضه می شود.

اینکه شما بخواهید بگویید چه نوع سیستم گرمایشی مناسب است کار سختی است زیرا این امر بسته به عوامل گوناگون است. مانند اینکه شما می خواهید این سیستم گرمایشی را در کجا استفاده نمایید و سایر عوامل دیگر.

از انواع مختلف سیستم های گرمایشی تشعشعی موضعی و مرمزی و یا گازی و برقی و همچنین انواع سقفی، ایستاده و دیواری می باشد که هر کدام در عین داشتن مزایا معایبی هم دارند و در عین حال مزایای برخی بیشتر است و شما به هنگام انتخاب و خرید گرمایشی تشعشعی برای گرم نمودن فضا و محیط های مورد نظر خود باید تمامی شرایط و عوامل را در نظر بگیرید و برای داشتن یک انتخاب خوب و موفق با متخصصان مشورت نمایید‌.

قیمت سیستم های گرمایشی تشعشعی

همانطور که عرض شد این دستگاه و گرماتاب ها در انواع مختلف تولید و در بازار عرضه می گردد. قیمت هر کدام از انواع و مدل های سیستم های گرمایشی تشعشعی  با دیگری متفاوت است.

قیمت این نوع دستگاه ها نسبت به سایرین کمی گرانتر باشد اما در عین حال مناسب است. بنا به کیفیت و کاربرد این دستگاه ها قیمت گرمایشی تشعشعی مناسب است. شایان به ذکر است که گاهی یک هزینه ی ارزان ممکن است هزینه های بالاتری را به بار بیاورد‌. شما وقتی چنین دستگاهی را می خرید در واقع دارید یک کالای سرمایه را خریداری می کنید پس باید سعی کنید علاوه بر قیمت به کیفیت و کاربرد دستگاه توجه کنید.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code