هیتر تابشی

هیتر تابشی و انواع آن

هیتر تابشی

برای آگاهی از قیمت هیتر تابشی و دیگر خدمات و محصولات گرماتاب کلیک کنید: گرماتاب

درصورتیکه شما مالک یا مدیر یک ساختمان صنعتی هستید ، باید بدانید که  انتخاب و نگهداری سیستم گرمایشی آن مجموعه اهمیت بسیاری دارد .گرمایش تابشی یک تکنولوژی نوین برای گرم کردن فضاهای داخلی و خارجی به صورت متمرکز است . گرم شدن ازطریق گرمای تابشی را هر روز شاهد هستیم ، که همان گرم شدن توسط تابش نور خورشید است .گرمای تابشی روشی است که به تبعیت  از قوانین تابشی برای انتقال انرژی از منبع گرمایش به صورت مستقیم به جسم موردنظر استفاده می کند . هیتر تابشی و یا سیستم گرمایش تابشی به نوان جایگزینی برای تولید گرما به روش مرسوم و کنونی است و راهی برای تامین گرما برای فضاهای خارجی به نحو محدود شده و کنترل شده می باشد .

روش انتقال گرما

در سیستم گرمایش تابشی کنونی و رایج که عموما ، گرما از منبع گرمایشی در کف تولید می شود ، با جابجائی گرما این انرژی  تولید شده به سمت بالا منتقل و درصورت عدم عایق بندی سقف ، مقدار زیادی انرژی گرمایشی به هدر خواهد رفت .

در سیستم گرمایشی تابشی از سقف ، فضای محدودی را گرم می کند و تا حد قابل توجهی از اتلاف انرژی و مخصوصا در فضاهای باز ، سالن ها ، کارگاه ها و غیره که نیازمند گرما در یک بخش متمرکزی از فضا یا سالن هستیم جلوگیری می کند .

سیستم گرمایش تابشی ازطریق گرمای تابشی ، ساختمان و محیط اطرافش را گرم می کند و مانند روش های گرمایشی متداول و سنتی مانند رادیاتورها عمل نمی کند .

این تکنولوژی از زمان روم باستان وجود داشته . زمانی که در ساخت ساختمان ها یک فضای خالی را در کف باقی می گذاشتند و ازطریق گرم کردن این فضا موجب گرم شدن محیط و ساختمان موردنظر می شدند .

دما داخلی ساختمان هایی که توسط سیستم گرمایش تابشی گرم می شوند نسبت به دمای داخلی ساختمان های گرم شده توسط وسایل گرماش سنتی مثل رادیاتور کمتر می باشد .

سیستم گرمایش تابشی به سه دسته قابل تقسیم است :

گرمایش از کف 2) گرمایش از دیوارها 3) گرمایش تابشی از سقف .

سیستم گرمایش از کف و دیوارها به سیستم دمای پایین معروف ست . به جهت اینکه فضایی که توسط این سیستم ها برای گرم کردن استفاده می شود ، بزرگتر است . ماکسیمم دمای سطح در این روش بین 29 تا 35 درجه سانتیگراد است و بسته به نوع اتاق ، قابل تغییر است . سیستم گرمایش تابشی از سقف بیشتر در سالن های ورزشی ، رستوران ها ، فضاهای باز ، ورودی سالن ها ، سالن های تولید و انبار و گلخانه و مرغداری ها و غیره استفاده می گردد .

هیترهای تابشی با توجه به تنوع در انواع آنها  از جهت کارایی و میزان خدماتی که می تواند ارائه کند نیاز به مشاوره و اخذ اطلاعات از کارشناسان دارد ، بدین جهت مراجعه به سایت ها و سامانه های اطلاع رسانی تخصصی از الزامات می باشد . دو سایت گرما صنعت و سایت مهپا صنعت با تکیه به داشتن اطلاعات به روز از بازار فروش ، موجودی کالا و پشتیبانی های لازم جزو سامانه های معتبر می باشند .

هیتر تابشی

انواع هیترهای تابشی

هیترهای گرماشی تابشی بطور معمول به دو گروه کلی تقسیم می شوند . یک دسته ، هیتر تابشی لوله ای و دسته  دیگر تابش شدید هستند . هیتر های تابشی با شدت بالا (  هیتر تابشی سرامیکی ) معمولا گاز و هوا را درپشت یک صفحه ی سرامیکی حفره دار ترکیب می کنند . این ترکیب از درون حفره ها می گذرن و در سطح این سرامیک می سوزند و ایجاد شعله می کنند .

این شعله به رنگ نارنجی است . دمای سطح سرامیک به بالای 815 درجه سانتیگراد می رسد ، به طور کلی بین 870 تا 980 درجه سانتیگراد خواهد بود . گرمای ایجاد شده مستقیما به محیط منتقل خواهد شد .

امواج تولید شده از این هیترها ، فرکانس بالا و همچنین طول موج پایین تری نسبت به هیترهای تابشی لوله ای دارند . از آنجائی که اندازه این دستگاه ها تا حدودی کوچک هستند ، دمای ایجاد شده از آن فقط به بخش کوچکی از زمین می تابد و آن قسمت را به شدت گرم می کند . به چند دلیل مثل شدت بالای دما و همچنین وجود شعله  در این نوع از هیترها ، انتخاب مناسبی برای گلخانه ها یا فضاهای مشابه نیستند .

هیترهای تابشی لوله ای

در هیترهای تابشی لوله ای ، ترکیب گاز و هوا در یک لوله ی تبادل حرارت می سوزند . این لوله معمولا از جنس آلومینایز گرما دیده است . گرمای سطح این لوله ها در شدیدترین حالت به 480 تا 600 درجه سانتیگراد می رسد .

احتراق  درون لوله اتفاق می افتد و مستقیما در تماس هوای محیط نیست . این هیتر امواجی با فرکانس پایین تر و طول موج بلندتر تولید می کنند .

همجنین این هیترها ، دارای لوله های بلندی هستند که می توانند دما را در محدوده ی گسترده ای بطور یک نواخت پخش کنند و علاوه برآن به دلیل پایین تر بودن سطح دما ، تجربه ی دلپذیرتری را به گیاهان و غیره خواهد داد .

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code