تامین گرمایش سالن قارچ

بهترین سیستم برای تامین گرمایش سالن قارچ کدام است؟

تامین گرمایش سالن قارچ

همان گونه که مصرف قارچ در بین افراد از محبوبیت خاصی برخودار می باشد پروش آن نیز به نوبه خود دارای طرفداران زیادی است و پروش آن برای برخی از افراد به یک شغل تبدیل شده و از طریق آن به درآمد مناسبی دست پیدا کرده اند. به خاطر داشته باشید که اساس کاشت قارچ به دو عامل بسیار مهم وابسته می باشد این دو عامل عبارت اند از: رطوبت و دما، به گونه ای که اگر شما بتوانید این دو عامل مهم را به خوبی تامین نمایید می توانید قارچ های خوبی را پروش بدهید. برای تامین گرمایش سالن قارچ می توان از روش های مختلفی بهره گرفت یکی از این روش ها می تواند استفاده از گرماتاب ها باشد.

ولی به این نکته مهم دقت کنید که اگر از هر نوع دستگاه گرمایشی استفاده می کنید، به میزان رطوبت داخل فضا نیز باید دقت کنید از این رو نباید گرمای تولیدی خشک باشد زیرا خشکی هوا می تواند از سرعت رشد قارچ به شدت بکاهد. استفاده از بخار سازها علاوه بر این که می تواند رطوبت مورد نیاز هوا را تامین کند، گرما نیز تولید می کنند.

تامین گرمایش سالن قارچ

حرارت مورد نیاز برای سالن های پروش قارچ چقدر است؟

حال که صحبت از دما و ایجاد گرما توسط دستگاه های گرمایشی همچون گرماتاپ ها شد شاید خالی از لطف نباشد که در مورد حرارت مورد نیاز برای پروش قارچ نیز صحبت کنیم.

پروش قارچ دارای دوره های مختلفی می باشد که هر دوره از رشد نیازمند میزان دمای متفاوتی می باشد.

میزان دما در امر پروش قارچ شامل دو بخش می باشد؛ هوای سالن و هوای کمپوست البته می توان گفت که میزان هوای بیرون از سالن نیز مهم‌ می باشد.

ولی به صورت‌ کلی می توان گفت که دمای مناسب برای پروش قارچ های دکمه ای دمایی بین ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است، همچنین به خاطر بسپارید که در این سال ها هیچگاه نباید دما به زیر ۱۰درجه و یا بالای ۳۰ درجه برسد زیرا این دما ها می توانند به رشد قارچ آسیبی جدی وارد کنند.

در دو هفته اول رشد دمای ۲۵ درجه برای کمپوست مناسب است و در هنگام‌ خاک‌ پوششی قارچ بهتر است  که دمای کمپوست را بین سه الی ۴ درجه کاهش داد.

همچنین بعد از زمان شوک دهی نباید قارچ ها را با آب سرد آبیاری و یا اسپری نمود. بنابر این دمای آب باید بالای ۱۵ درجه باشد تا آسیبی به قارچ ها وارد نشود.

علاوه بر این بعد از شوک دهی دمای مناسب بین ۱۸ الی ۱۹ درجه سانتیگراد می باشد.

گرماتاب چیست؟

گرماتاب و یا گرمایش تابشی یعنی انتقال انرژی گرما توسط امواج.

هیتر تابشی گرماتاب نمونه ای از سیستم های گرمایشی می باشد که از سال ۱۳۷۹ به بازار ارائه شده است .

این محصول این امکان را در اختیار کارفرمایان خود قرار می دهد تا بتوانند هر منطقه از سالن که گرمایش آن مد نظرشان می باشد را انتخاب نموده و آن را گرم‌ نمایند.

به طور مثال مدیران سالن ها و یا فضا ها با استفاده از گرماتاب ها  قادر هستند با تعیین نمودن ایستگاه های کاری کارکنان در سالن، یا تعیین بخش هایی که قصد دارند آن ها را گرم کنند و تنها گرمایش این مناطق را تامین کنند، این در صورتی می باشد که در دیگر سامانه های هوایی ایجاد هوای گرم منطقه ای بدون این ایجاد تیغه بندی کردن سالن، امکان پذیر نمی باشد.

در واقع می توان گفت که گرم نمودن سالن آن هم به صورت موضعی می توان در کاهش مصرف انرژی بسیار مفید باشد و هزینه اولیه برای گرم کردن سالن و فضای شما را کاهش بدهد و در واقع استفاده از گرماتاب ها می تواند صرفه اقتصادی برای کارفرمایان ایجاد کند.

برای آگاهی از قیمت و مشاهده گرماتاب کلیک کنید: گرماتاب

گرماتاب

فواید استفاده از گرماتاب ها

استفاده از گرماتاب ها علاوه بر صرفه اقتصادی دارای مزایای دیگر نیز می باشد این مزایا عبارت اند از:

۱.امکان نصب، راه اندازی و پیاده سازی آسان و راحت

۲. نگهداری و هزینه کم تعمیرات

۳. کم صدا بودن

۴.ایمنی بسیار بالا و قابل توجه اشخاص

۵. امکان نصب این دستگاه ها در ارتفاع

۶. امکان بازدهی حرارت تا ۹۰ درصد

۷. تامین نمودن گرمایش به صورت‌ متمرکز و موضعی

۸. دارای رنگ ها و مدل های متفاوت‌ می باشد.

به خاطر داشته باشید که گرماتاب مورد نظر خود را متناسب با نوع فضا و میزان گرمایی که لازم برای سالن های پروش قارچ می باشد را انتخاب کنید.

بهترین سیستم برای سالن ها پروش قارچ

همان گونه که در قسمت های قبل به این موضوع اشاره نمودیم برای این که بتوانید قارچ های عالی پروش بدهید علاوه بر گرما باید رطوبت سالن های پروش قارچ را تامین نمایید.

بنابر این می توان گفت که علاوه بر این شما باید از دستگاه هایی مناسبی مانند گرماتاب ها برای گرم‌ کردن سالن بهره بگیرید باید از وسایل مناسب دیگری برای تامین رطوبت سالن و تهویه هوای نیز استفاده کنید.

ولی در واقع آنچه دارای اهمیت می باشد که تمام سیستم های گرمایشی و سرمایشی برای سالن پروش قارچ باید با نهایت راندمان خود کار کنند و در مدت طولانی، هزینه های مصرف انرژی و تعمیرات نگهداری را کاهش می دهد.

تامین گرمایش سالن قارچ

سخن پایانی

پروش قارچ گرچه در نگاه اول شاید کار ساده ای به حساب بیاید ولی در عمل نیازمند توجه و تخصص می باشد.

افرادی قصد دارند وارد این پروسه پروش شوند لازم است که اطلاعات کافی در مورد مراحل رشد و‌ نمو قارچ و همچنین‌ رطوبت و دمای مورد نیاز در اختیار داشته باشند.

استفاده از وسایل سرمایشی و گرمایشی مانند گرماتاب ها نیز می تواند کمک فراوانی به افرادی که قصد دارند این کار را شروع نمایند داشته باشند.

در این‌ مقاله سعی نمودیم اطلاعات مفیدی در مورد چگونگی پروش قارچ ‌و بهترین سیستم برای گرم نمودن سالن ها به شما ارائه بدهیم.

به خاطر داشته باشید برای این که بتوانید به اهداف خود در پروش قارچ دست پیدا کنید لازم است بهترین وسایل را برای سالن خریداری کنید.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code