نصب گرماتاب

نصب گرماتاب چگونه انجام می شود؟

نصب گرماتاب

پس از آنکه نوع  گرماتاب یا بخاری تابشی که جهت گرمایش محل مورد نظر خریداری نموده اید؛ مرحله ی نصب و تعمیر گرماتاب جهت استفاده از آن مورد توجه قرار می گیرد. جهت نصب گرماتاب برچسب‌ها و دفترچه‌ی راهنمای آن را به صورت کامل و دقیق مورد مطالعه قرار دهید. قبل از نصب گرماتاب و به ‌کارگیری آن باید با تمام نکات نگهداری گرماتاب و نحوه‌ی استفاده از آن آشنایی کامل داشته باشید.

زیرا در این صورت به هنگام به کارگیری و استفاده از گرماتاب با مشکلی مواجه نخواهید شد و یا در صورت بروز هرگونه خطا یا مشکل به راحتی خواهید توانست  دلیل آن را تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام نمایید. یکی از مهم‌ترین مسائل  که در مورد انواع سیستم‌های گرمایشی باید مورد توجه سازندگان و استفاده کنندگان محصول قرار بگیرد ایمنی آنها می باشد که در تمامی مراحل ساخت، نگهداری گرماتاب، نصب گرماتاب، و استفاده از آن باید مورد توجه قرار گیرد‌.

به طور کلی می‌توان گفت که بخاری‌های تابشی به خصوص بخاری‌های تابشی برقی دارای ایمنی بالایی نسبت به سایر انواع خود هستند. با این حال این نکته را حتما به یاد داشته باشید که دستورالعمل‌های ایمنی انواع گرماتاب و بخاری های تابشی  و روش های نصب نمودن متفاوت و مخصوص به خود هستند که هنگام نصب و استفاده از گرماتاب حتماً باید آنها را رعایت کنید.

نصب گرماتاب

انواع گرماتاب و چگونگی نصب آن ها

همانطور که در قسمت بالا عرض شد گرماتاب در انواع و مدل های مختلف ساخته می شود که  به هنگام نصب گرماتاب باید مورد توجه قرار دهید. کاربران می‌توانند انواع گرماتاب را در مدل‌های ایستاده، سقفی، و دیواری تهیه کنند که در زیر به شرح مفصل تر آن ها خواهیم پرداخت.

گرماتاب سقفی

 همانطور که از اسم این نوع گرماتاب نمایان است نصب گرماتاب سقفی بدین گونه است که به صورت آویزان از سقف ساختمان نصب می‌شود. یکی از نکات مهم در مورد به کارگیری و نگهداری و نصب  گرماتاب‌های سقفی باید مورد توجه قرار دهید این است که هنگام نصب گرماتاب سقفی دفترچه ی راهنمای آن را به دقت مطالعه نمایید و نکات لازم در مورد نصب ایمن را رعایت کنید. باید دقت کنید که هیچ گونه علائم ساییدگی و پارگی در زنجیر نگهدارنده گرماتاب یا سقف ساختمان نمایان نباشد.

گرماتاب ایستاده و دیواری

هنگام نصب  کردن این نوع از گرماتاب و بکارگیری بخاری‌های تابشی ایستاده و دیواری نیز باید فاصله‌ی استاندارد آنها از اشیاء موجود در اطراف بخاری را رعایت نمایید اگر از گرماتاب ایستاده استفاده می‌کنید مطمئن باشید که افراد یا کودکان در اطراف بخاری رفت و آمد ندارند و با بخاری برخورد نخواهند کرد و گرماتاب ایستاده و دیواری از دسترس کودکان دور باشد‌ و دفترچه ی راهنمای نصب گرماتاب را حتما مطالعه نمایید و در صورت بروز مشکل در هر مرحله از نصب گرماتاب با پشتیبانی آن تماس حاصل نمایید.

 آشنایی با نحوه کارکرد گرماتاب

گرماتاب‌ها یا بخاری‌های تابشی نوعی از سیستم‌های گرمایشی هستند که انرژی گرمایی را به صورت مستقیم و بدون گرم کردن هوای خود به اشیاء و سطح قرار گرفته در محدوده‌ی گرمایشی خود انتقال می‌دهند. گرماتاب ها به دلیل شیوه‌ی گرمایشی مستقیمی‌ که ساطع می کنند و عملکرد مستقیم آن، وجود باد و جریان هوا تاثیری در عملکرد گرمایشی آنها ایجاد نمی‌کند. بنابراین انواع گرماتاب‌ها سیستم‌های گرمایشی بسیار مناسبی برای به کارگیری در فضای باز هستند.  علاوه براین سرعت گرمایشی گرماتاب ها  بسیار بالا می باشد و در عرض مدت زمان اندکی محدوده ی وسیعی را گرم می کنند‌ و همچنین  با قرار گرفتن در مسیر تابشی آنها به محض روشن نمودن سیستم گرمایشی گرماتاب می‌توانید گرمای ساطع شده از آن را روی بدن خود احساس کنید.

قابل ذکر است که نصب این وسیله تاثیر زیادی در کارکرد گرماتاب دارد اگر شما مراحل نصب گرماتاب را به درستی انجام ندهید گرماتاب در کار خود با مشکل مواجهه می شود علاوه براین عدم نصب درست گرماتاب می تواند مشکلات دیگری را هم نیز به بار بیاورد. امروزه گرماتاب ها کاربردهای بسیاری در آن دسته از محیط‌های تجاری و صنعتی که دارای فضای باز هستند، دارند.

نکات مهم در نگهداری و نصب

نگهداری کردن از گرماتاب نقش مهمی ‌در بهبود عملکرد گرمایشی و افزایش طول عمر مفید این نوع سیستم گرمایشی دارد. به منظور نگهداری گرماتاب باید به دستورالعمل‌های لازم در مورد مراقبت و به کارگیری آن دقت کنید. در زیر به نمونه ای از مواردی که هنگام نگهداری و نصب با آن ها را مورد توجه قرار دهید اشاره می شود:

  • یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام نصب گرماتاب باید مورد توجه قرار دهید که فاصله‌ی قرار گرفتن اجسام و اشیاء موجود در اطراف بخاری است.
  • یکی دیگر از نکات مهم در مورد به کارگیری و نگهداری گرماتاب این است که چیزی را از آویزان نکنید و یا روی آن و بین تیوپ های آن قرار ندهید.
  • بررسی قطعات مختلف گرماتاب اعم از رفلکتور و تیوب از موارد هست که هنگام نصب گرماتاب باید مورد توجه قرار بگیرد. در صورت وجود گرد و غبار، ساییدگی، خوردگی یا خراب شدن قطعاتی از گرماتاب از به کارگیری آن خودداری نمایید.
  • بررسی لوله‌های ورودی و خروجی هوا یکی از نکات مهم در مورد نگهداری گرماتاب است؛ دقت نمایید که هنگام به کارگیری و نصب گرماتاب لوله‌های ورودی و خروجی هوا سالم بوده و عملکرد خوبی داشته باشند.
  • گرماتاب‌ها یا بخاری‌های تابشی دارای یک لوله مبدل حرارت می باشند که هنگام نصب و به کارگیری گرماتاب باید دقت کنید لوله مبدل حرارت بخاری تابشی به صورت ایمن و صحیح به بخاری متصل شود.
  • بررسی عدم نشت گاز از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار دهید.
  • تمیز و سالم بودن دریچه‌ی مشاهده مشعل را همواره مورد توجه قرار دهید.

نصب گرماتاب

 مزایای نگهداری و نصب مناسب گرماتاب

همانطور که در مطالب پیشین عرض شد هر نوع سیستم گرمایشی دستورالعمل‌های ویژه ی نصب،  نگهداری و مراقبت ویژه و منحصر به فرد خود را دارا می باشد که هنگام نصب باید مورد توجه قرار بگیرد. نگهداری و صحیح گرماتاب علاوه بر بهبود عملکرد گرمایشی آن از بروز خطراتی مانند آتش سوزی جلوگیری به عمل می‌آورد و ایمنی دستگاه را تضمین می‌کند و باعث می‌شود که با بهبود عملکرد گرمایشی باعث افزایش بازده گرماتاب شده و شما با مصرف کمترین میزان انرژی بتوانید گرمای مورد نیاز خود را تامین نمایید.

 

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code