گرماتاب صنعتی

گرماتاب صنعتی چیست؟

گرماتاب صنعتی

برای آگاهی از قیمت و مشاهاده محصولات گرماتاب صنعتی کلیک کنید: گرماتاب

گرماتاب صنعتی می‌تواند از طریق فرایند تابش به جای فرایند جابجایی محیط‌های صنعتی را گرم نماید.

استفاده از گرماتاب صنعتی در دو دهه اخیر به دلیل مزیت هایی که دارد؛ افزایش چشمگیری داشته است.

مرغداری ها، آشیانه های هواپیما، مصلی، انباری ها، سالنهای کارخانجات صنعتی، تعمیرگاه ها، سالن های مترو، فرودگاه ها، گلخانه ها، باراندازها، نمایشگاه ها و غیره از جمله مکان هایی هستند که برای گرمایش آنها می توان از گرماتاب صنعتی استفاده نمود.

استفاده از گرماتاب می تواند به میزان زیادی از مصرف انرژی و سوخت زیاد جلوگیری نماید. علاوه بر این گرماتاب می‌تواند باعث افزایش بهره‌ وری در بعضی از صنایع شود؛ به همین سبب ما به عنوان مثال استفاده از گرماتاب در یکی از صنایع را یعنی صنعت مرغداری را بررسی نموده ایم.

استفاده از گرماتاب در صنعت مرغداری

سالن های مرغداری ها در دهه اخیر به گرماتاب مجهز می شوند؛ طبق تحقیقاتی که در مرغداری ها انجام شده است؛ به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از گرماتاب علاوه بر تهویه مطلوب و کاهش چشمگیر مصرف سوخت باعث افزایش تولید در مرغداری ها نیز شده است؛ که چگونگی تاثیر گرماتاب بر فرآیند تولید را در ادامه شرح می دهیم.

همانطور که می دانید عوامل زیادی بر افزایش رشد طیور تاثیر می گذارد؛ دمای محیط و میزان آمونیاک موجود در محیط دو عامل اصلی موثر بر رشد طیور هستند.

استفاده از سامانه های گرمایشی مانند بخاری یا کوره های گرمایشی در مرغداری ها توصیه نمی شود.

تحقیقات ثابت کرده است استفاده از سیستم های گرمایشی گازی باعث افزایش تجمع آمونیاک در محیط مرغداری ها شده و در نتیجه باعث کاهش رشد پرندگان می‌شود. برای اینکه بتوان از این ضرر اقتصادی جلوگیری کرد به مرغداری ها توصیه می شود از سامانه های گرمایشی استفاده نمایند که دارای تهویه مطلوبی باشد و از تجمع آمونیاک در سالن جلوگیری نماید؛ گرماتاب صنعتی در این مواقع می تواند بهترین گزینه باشد.

افزایش دمای بیش از حد می تواند بر رشد طیور نیز تاثیر بگذارد؛ زیرا در صورتی که دمای محیط برای پرندگان گرم باشد؛ پرندگان بخشی از انرژی خود را صرف تعدیل دمای محیط بدن خود می کنند؛ به همین سبب به مرغداری ها توصیه می شود  از سیستمهای گرمایشی استفاده نمایند که بیش از حد محیط مرغداری را گرم نکند.

همانطور که می دانید سیستم های گرمایشی به غیر از گرماتاب، از طریق فرایند جابجایی هوای محیط را گرم می نمایند؛ طبق این فرایند هوای گرم به دلیل سبک بودن در بالا قرار گرفته و هوای سرد در پایین و کف سالن قرار می‌گیرد؛ به همین سبب با استفاده از سیستم های سرمایشی رایج کف زمین گرم نمی شود؛ در نتیجه با وجود صرف انرژی گرمایی زیاد مرغ ها در دمای مطلوبی قرار نمی گیرند؛ در حالی که اگر از گرماتاب استفاده شود کف سالن به خوبی گرم شده و مرغ ها در آسایش حرارتی قرار می گیرند؛ پس می‌توان عنوان کرد که با استفاده از گرماتاب می‌توان با حداقل مصرف سوخت و انرژی مطلوب ترین دما را در محیط ایجاد نمود.

گرماتاب صنعتی

مزیت های استفاده از گرماتاب صنعتی چیست؟

در سر تیتر قبل به صورت خلاصه در خصوص مزیت های استفاده از گرماتاب صحبت کردیم؛ اما مزیت های گرماتاب به همین موارد محدود نشده و موارد متعددی را شامل می شود به همین سبب صورت لیست وار در ذیل مزیت ها را بر می شماریم:

پوشش حرارتی بالا و گرمایش مطلوب را می‌توان مهم‌ترین مزیت گرما تاب دانست؛ از آنجا که پوشش حرارتی گرماتاب بالا است؛ می‌توان با نصب تعداد کمتری دستگاه دمای مطلوب را ایجاد کرد؛ پوشش حرارتی به ازای هر گرماتاب صنعتی ۶۵ تا ۷۲ متر مربع است.

کاهش انتقال آلودگی و امکان کنترل درجه حرارت  از دیگر مزیتهای گرماتاب است.

مصرف سوخت و انرژی حداقل به میزان ۶۰ درصد یکی دیگر از مهم‌ترین مزیتهای گرماتاب است.

ایجاد گرمایش به صورت سریع، توزیع یکنواخت حرارت در سراسر سالن، امکان کنترل رطوبت،  کم بودن هزینه های تعمیر و نگهداری، امکان شستشو و ضدعفونی کردن دستگاه ها به صورت راحت، مصرف جزئی برق در نمونه های برقی از جمله مزیت‌های گرماتاب است.

قیمت گرماتاب به چه عواملی بستگی دارد؟

گرماتاب صنعتی در اندازه های مختلف تولید می شود؛ گرماتاب که بتواند ۷۲ متر مربع پوشش حرارتی ایجاد نماید قیمت بالاتری نسبت به مورد مشابه خود که ۶۵ متر مربع پوشش حرارتی ایجاد می کند دارد.

گرماتاب  در انواع گازی، برقی و پروپان تولید می‌شود که هر کدام از آنها قیمت های متفاوت خود را دارند.

جنس صفحات بازتاب کننده نور، برند و کشور تولید کننده از جمله عوامل موثر بر قیمت هستند.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code