طرز کار گرماتاب

آشنایی با طرز کار گرماتاب

طرز کار گرماتاب

طرز کار گرماتاب بدین گونه است که از طریق لوله های فولادی و یا صفحات سرامیکی انرژی حرارتی تولید شده در درون خود را به صورت امواج فروسرخ منتشر می سازد؛ اگر علاقه مند هستید که با طرز کار گرماتاب و تاریخچه پیدایش آن آشنایی پیدا کنید؛ ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

برای آگاهی از قیمت و مشاهده گرماتاب کلیک کنید: گرماتاب

اولین منبع گرمایی کشف شده توسط انسان، آتش بود. پس از کشف آتش انسان های اولیه توانستند شبهای خود را همانند روزها گرم و روشن سازند؛ با پیشرفت علم و تکنولوژی این منابع گرمایی افزایش چشمگیری پیدا کرد. از جمله سیستم های گرمایشی می توان به کوره های حرارتی، شوفاژها، بخاری های گازی، هواسازها و غیره اشاره کرد.

سیستم های گرمایشی ذکر شده از طریق همرفت و جابجایی محیط خانه، سالن ها و غیره را گرم می نمایند؛ برای راه اندازی برخی از این منابع گرمایی مانند هواساز و شوفاژ نیازمند این هستیم که بخشی از محیط را به عنوان موتور خانه در نظر بگیریم. با احداث موتورخانه و ایجاد خطوط انتقال انرژی می‌توانیم از این سیستم ها استفاده نماییم.

طرز کار گرماتاب

معایب سیستم های گرمایشی

استفاده از این سیستم های گرمایشی در کنار مزیت هایی که دارد؛ دارای معایبی نیز است.‌ به عنوان مثال هزینه راه اندازی آن ها بالا بوده و بخشی از فضا نیز به‌عنوان موتورخانه اشغال می شود. هزینه تعمیرات و نگهداری این منابع گرمایی نیز بالا است. اتلاف گرمایی، گرم نشدن نقاط نزدیک به سطح زمین، مصرف انرژی بالا از دیگر معایب استفاده از این تکنولوژی است. استفاده از بخاری گازی نیز محدودیت‌هایی دارد؛ به عنوان مثال بخاری گازی می تواند یک محیط کوچک را به خوبی گرم کند و استفاده از آن برای سالن های بزرگ و کارخانجات به صرفه نیست؛ از طرفی بخاری نیز به روش جابجایی و همرفت محیط را گرم می‌کند در نتیجه اتلاف گرمایی نیز در این مورد مشاهده می‌شود.

به سبب معایبی که این سیستم های گرمایشی دارند؛ مهندسین تاسیساتی تصمیم گرفتند با استفاده از قوانین طبیعت سیستم هایی طراحی نمایند که این معایب را به خوبی بپوشاند. استفاده از گرماتاب راه‌ حل مهندسین تاسیساتی بود که در ادامه با طرز کار گرماتاب بیشتر آشنا خواهید شد.

طرز کار گرماتاب

گرماتاب با استفاده از چه قانونی تولید شد؟

همانطور که گفتیم انسان قرن ۲۰ توانست با الهام از طبیعت گرماتاب هایی را تولید نماید که بتوانند معایب مربوط به سایر سیستم های گرمایشی را بپوشاند. طرز کار گرماتاب تقریباً با گرم شدن زمین توسط خورشید شباهت دارد.

خورشید نزدیکترین ستاره به سطح زمین است که تماماً از گاز تشکیل شده است. گازهای هیدروژن و هلیوم بیشترین گازهای موجود در هسته خورشید هستند؛ خورشید دارای گرانش بسیار قوی است به همین سبب گازها در داخل هسته خورشید با یکدیگر متحد شده و در اثر همجوشی آنها واکنش های شیمیایی رخ می دهد؛ در اثر این واکنش های شیمیایی انرژی به صورت فوتون یا واحدهای نوری تولید می‌شود که این انرژی ها توسط میدان مغناطیسی خورشید حرکت کرده و به سمت واحد تابشی فرستاده می‌شوند؛ فوتون های نوری با طول موج مشخص به سطح زمین تابیده و زمین و اشیا را گرم می کند.

با استفاده از این قانون طرز کار گرماتاب مشخص می شود؛ طرز کار گرماتاب بدین صورت است که با استفاده از گاز پروپان، گاز شهری و یا انرژی الکتریکی انرژی گرمایی در داخل گرماتاب تولید شده و این انرژی به صورت واحدهای نوری به صفحات سرامیکی و یا لوله های فولادی که نقشه منبع تابشی را اجرا می‌کنند؛ فرستاده می شود. صفحات سرامیکی و لوله های فولادی این انرژی دریافتی را به نورهایی با طول موج معین تبدیل کرده و آن ها را به اشیا، انسان ها و زمین ساطع می نمایند.

طول موج این نورها در ناحیه فرو سرخ و یا مادون قرمز قرار دارد و با سرعت نور حرکت می نمایند.

پس از اینکه اشیا، زمین، انسانها گرم شدند این گرما به هوای محیط نیز انتقال پیدا کرده و هوا نیز گرم می شود.

این طرز کار گرماتاب از اتلاف انرژی بی طور چشمگیری جلوگیری می کند.

طرز کار گرماتاب

قیمت گرماتاب به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت گرماتاب با توجه به عواملی چون برند، کشور تولید کننده، نوع سوخت مصرفی، توان، اندازه و مدل تعیین می شود.

خوشبختانه ایران توانسته در برندهای بسیار معتبر طبق استانداردهای روز جهانی گرماتاب هایی با کیفیت بالا تولید نماید.

سایت گرما صنعت عرضه کننده بهترین گرماتاب ها بوده برای انتخاب گرماتاب می توانید از مشاوران فروش این سایت کمک بگیرید.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code