بخاری تابشی

مزایای بخاری تابشی ( بخاری صنعتی )

بخاری تابشی ( بخاری صنعتی )

برای آگاهی از قیمت بخاری تابشی و دیگر خدمات گرماتاب کلیک کنید: گرماتاب

بخاری های تابشی نوعی از سیستم های گرمایشی هستند که به صورت مستقیم در مقابل اشیاء و افراد قرارگرفته و امتداد مسیر تابشی خود را گرم می کند .

قبل از اینکه به توضیح بخاری های تابشی ، انواع آن و مشخصات فنی و ساختار آن بپردازیم ، نیاز است بعضی مطالب را بدانیم .

گرمایش چیست ؟

به فرایند افزایش دما ، گرمایش می گویند . سامانه ها و دستگاه های گوناگونی وجود دارد مانند : بخاری ها ، رادیاتورها ، فن کوئل ها ، پکیج ها و امثال آنها که فرایند گرمایش را انجام می دهند .

انواع مختلفی از سیستم های گرمایشی استاندارد وجود دارد . در مناطقی با آب و هوای سرد ، برای خانه های شخصی و ساختمان های عمومی از گرمایش مرکزی یا شوفاژ استفاده می کنند .

یکی دیگر از راه های گرم کردن فضا ، سیستم حرارتی گرمایش از کف اتاق ها ، سالن ها و محل های موردنظر است . این روش باتوجه به نوع عملکرد آن از هرچه مقرون به صرفه و مفید است .

روش های انتقال حرارت

سه روش برای انتقال حرارت وجود دارد که عبارتند از : 1 ) هدایت رسانشی 2) جابجایی با همرفت 3 ) تابشی یا هدایت . آنچه در اینجا موردنظر می باشد ، نوع سوم انتقال حرارت یعنی تابشی یا هدایت است .

انتقال گرما به روش تابشی به صورت حرکت موجی است و بدون دخالت ، از جسمی به جسمی دیگر منتقل می شود . برای مثال گرما از خورشید با عبور از فضای خلاء و تهی ( فضای مابین خورشید و کره زمین قبل از اتمسفر ) به داخل فضای اتمسفر اطراف کره ی زمین می رسد .

بخاری تابشی

هر جسم داغ حتی بدن هر انسانی از خود ، اشعه هایی ساتع می کند که این اشعه های گرم ، توسط اجسام سردتر جذب می شوند .

امواج گرمایی براساس دمای جسم ممکن است قابل رویت و یا نامرئی باشد . مثلا اگر فلزی به اندازه ی کافی گرم شود ، هنگامی که امواج تابشی مرئی و نامرئی به جسم برخورد کند به سه بخش تقسیم می شوند . بخشی از آن از جسم عبور می کند ، بخشی منعکس می شود و قسمت دیگر جذب آن جسم می شود .

سطوح سیاه و زبر ، تابش کننده و جذب کننده ی خوبی هستند ، ولی سطوح براق ، صاف و روشن جذب کننده ی ضعیفی هستند ، چون بیشتر انرژی تابشی را منعکس می کنند .

سیستم گرمایش تابشی چگونه کار می کند ؟

بیشتر بخاری های مادون قرمز از پروپان ، گاز طبیعی و یا گازوئیل استفاده می کنند . دمای گرمای تولید شده توسط سوزاندن سوخت درون مشعل دستگاه ، موجب گرم شدن سطح لوله های فولادی و یا سرامیکی می شود . سپس گرما از این سطح به شکل انرژی تابشی مادون قرمز منتشر می کردد .

بخاری های تابشی برقی

ساختمان هایی که با استفاده از سیستم بخاری گرمایشی تابشی گرم می شوند به شما کمک می کند 50 – 30 درصد در هزینه های مصرفی برای گرمایش ساختمان صرفه جویی کنید ، زیرا سیستم گرمایش تابشی با ارائه گرمای متمرکز در محل هایی که نیاز به گرم شدن دارند ، کمک می کند تا کل هوای داخل ساختمان را که نیازی به گرم کردن آن نداریم ، گرم نکنیم .

هیترها و بخاری گرمایش تابشی ، اجسام ، ماشین آلات و افرادی را که در شعاع تشعشع آن قراردارند را گرم می کند . تشعشات فرو سرخ تبدیل به گرما می شوند و در افراد احساس راحتی با مایی مناسب ایجاد می کند .

به عنوان مثال در یک سالن صنعتی که افراد در منطقه ی مشخصی فعالیت می کنند ، استفاده از سیستم گرمایشی تابشی می تواند بسیار کارآمد باشد ، زیرا با استفاده از این سیستم ، تنها محل فعالیت و تردد افراد گرم می شود .

بخاری های تابشی برای گرم کردن مناطقی که محوطه باز دارند مانند باراندازها ، اسکله ها و یا سالن های صنعتی که دائما در سالن ، باز و بسته می شود کارایی بالایی دارند . در این نوع از محل ها نیاز نیست محوطه گرم گردد بلکه منظورنظر ، پرسنلی است که درحال اشتغال در یک محل ثابت و خاص هستند .

مزایای استفاده از گرمایش تابشی

بی صدا بودن ، عدم ایجاد آلودگی ، عدم نیاز به کانال یا لوله های گرمایی ، تمیز بودن محل و استفاده ی سهل و آسان از این نوع ایجاد گرمایش .

خدمت رسانی

درخصوص کسب اطلاعات بیشتر ، اخذ قیمت ها و نحوه ی سرویس دهی سامانه ها و سایت هایی درخدمت شما عزیزان  می باشند ، که تمامی نیازهای شما را برطرف خواهند کرد . سایت گرما صنعت و سایت مهپا صنعت ازجمله سامانه های فعال و دارای گروه های مهندسی و تخصصی هستند که مشاوره های لازم را دراختیارتان قرار می دهند .

ازجمله اطلا عاتی که سایت گرما صنعت و سایت مهپا صنعت دراختیار شما قرار می دهند عبارتند از :

  • سیستم گرمایشی صنعتی
  • سیستم گرمایشی مرغداری ها ، سالن های تولیدی ، فضاهای باز و رستوران ها ، سالن های ورزشی ، سالن های نمایش و کنسرت ، تعمیرگاه ها و خودروسازی ، گلخانه ها و پرورش بذر و نهال ، کارگاه ها و صنایع کوچک .
  • انواع کنترل های هوشمند و دیجیتال برای کلیه مراکز .
  • طراحی و ارائه نقشه ی ساخت سیستم های گرمایش تابشی .
  • تعمیر ، خدمات پس از فروش و تامین قطعات موردنیاز سیستم های واگذار شده .

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code