کاهش انرژی برق و گاز

گرماتاب چگونه به کاهش انرژی برق و گاز کمک می کند؟

کاهش انرژی برق و گاز

به گرماتاب عنوان هیتر تابشی صنعتی هم داده شده است  که در صنایع ، کارخانه ها ، رستوران ها و محیط های باز  قابل استفاده است . در این مکان ها از گرماتاب  برای ایجاد گرمای مطلوب  با راندمان بالا استفاده می کنند . سیستم های گرمایشی دیگر مانند فن کویل ، رادیاتور و یونیت هیتر که برای ایجاد گرمایش به دیگ آبگرم یا دیگ بخار نیاز دارند و یا بخاری های صنعتی برای سالن هایی که ارتفاع زیادی دارند کافی نیستند زیرا گرما وزن سبکی دارد  و به سمت بالا حرکت میکند که باعث می شود  قسمت های پایینی سالن هوا سرد بماند . در ادامه به مبحث کاهش انرژی برق و گاز توسط گرماتاب خواهیم پرداخت.

کاهش انرژی برق و گاز

 استفاده از  گرماتاب  یا گرمایش تابشی فوایدی مانند :

۱.صرفه جویی در مصرف برق دارد که ۹۰ درصد مصرف برق را کاهش میدهد ۲. صرفه جویی در مصرف سوخت که مصرف گاز را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد ۳. عدم نیاز به لوله کشی آب برای گرمایش فن کویل ها و یونیت هیتر۴. نیاز به موتورخانه مرکزی ندارد ۵ . گرمایش به صورت موضعی انجام می‌شود و فقط بخش های مورد نیاز از سالنهای بزرگ را گرمایش می دهد ۶. مدت کوتاهی پس از روشن کردن گرماتاب ، در مدت زمان خیلی کم گرما تولید میکند . ۷.نصب و  راه اندازی گرماتاب به  آسانی انجام می شود و در سقف  فضای کمی را اشغال می کند .

نحوه کارکرد سیستم گرماتاب و رابطه ی آن به کاهش مصرف گاز و برق :

گرماتاب را در ارتفاع استاندارد در سالن های بزرگ نصب می کنند ، که دارای مشعل مخصوص یو مانند است که شعله با طول زیاد درون این لوله یو مانند ضریب تابش زیادی  را تولید می‌کند . حرارتی که توسط این شعله تولید می شود تبدیل به امواج مادون قرمز می شوند و این امواج توسط سطوح منعکس کننده که در  بالای لوله آتش قرار دارند به سطح و به روی اجسام می تابد و باعث ایجاد گرما در  کف می شود . گرمایی که توسط گرماتاب تولید می‌شود مانند گرمای خورشید است .

در گرماتاب حرارت به صورت امواج تولید می شوند و گرمای تولید شده جابجا نمی شود و این گرما در مکان هایی که مورد نیاز است متمرکز می شود و بیشتر گرما در سطوح کف قرار می گیرد . یکی از مزایای استفاده از گرماتاب این است که انتقال حرارت در روش تابشی صورت  نمی گیرد و حرارت ایجاد شده  جذب هوای محیط نمی‌شود و که این امر سبب اتلاف گرما نمی شود. در سیستم گرماتاب می توان گرمای تولید شده را در دمای محیطی  که مورد نیاز است  کنترل کرد و در هر مکان که نیاز به تولید گرما بود می توان از گرما  به راحتی استفاده کنیم .

کاهش انرژی برق و گاز

گرماتاب چگونه در مصرف برق صرفه جویی میکند ؟

سیستم گرماتاب یا سیستم گرمایش تابشی به گونه ای طراحی شده است که برق رسانی در آن به صورت استاندارد و حساس انجام می شود . برای نصب و راه اندازی سیستم گرماتاب توصیه می شود که به صورت جداگانه و مجزا برای تامین برق این دستگاه از یک ترمینال و تابلو برق استفاده کنید تا در عملکرد آن اختلالی پیش نیاید . گرماتاب  برق مورد نیازش حدود ۴۰ تا صد است  و برای کابل کشی آن بهتر است که به صورت مستقل انجام شود .

کابل های مورد نیاز برای برق کشی گرماتاب باید سایز فاز نول و ارت ۳×۱.۵باشد .همانطور که می دانید برای راه اندازی گرماتاب به دو اصل مهم مانند گاز شهری و جریان برق نیاز هست تا این دو به صورت همزمان وارد مدار شوند در مدار فرمان آن گرما تاب به مشعل گرماتاب لوله ای دستور راه اندازی داده میشود و گاز را وارد مشعل می کند و گاز و هوا با یکدیگر مخلوط شده و باعث روشن شدن مشعل میشود .

تولید گرما توانسته تحول شگرفی در سیستم های گرمایشی به وجود آورد . سیستم گرمایش تابشی با تبدیل کردن  به روش مستقیم گرما به اشعه مادون قرمز  و تابش آن به کمک رفلکتورها باعث ایجاد گرما می شود و دما را در اجسام انباشته می کند و هوای سرد آن مکان را گرم و معتدل می کند . سیستم گرمایش تابشی یا گرماتاب ها با سرعت بسیار زیاد در مدت زمان کوتاهی باعث گرما بخشی میشوند که این عملکرد آن  باعث کاهش ۵۰ درصدی مصرف مصرف گاز و باعث کاهش ۹۰ درصدی مصرف برق می شود. سازمان استاندارد صنعت صنایع ایران ، به دلیل ایمنی زیادی که در  این دستگاه به کار رفته است به این سیستم گرمایشی  استاندارد ملی را اختصاص داده است .

 

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code